نحوه شستن و نگهداری از کراوات

نحوه نگهداری کراوات

نحوه شستن و نگهداری از کراوات

یکی از لباس های کم عمر در کمد لباس آقایان کراوات می باشد. به همین دلیل باید خیلی خوب از آنها مراقبت کرد. با نگهداری مناسب، کراوات برای همیشه عمر خواهد کرد. نکات شستن کراوات و نگهداری از آن را در پایین بررسی خواهیم کرد. بهترین راه نگهداری از کراوات این است که به اندازه کافی کراوات داشته باشیم تا زود از بین نروند. در واقع برای هر کت و شلوار سه یا چهار کراوات لازم است. پیش از پوشیدن دوباره یک کراوات دو یا سه روز به آن فرصت دهید تا چروک هایش از بین بروند.

نحوه باز کردن کراوات

باید دقت زیادی در هنگام باز کردن شود که ظاهر و طول کروات حفظ شود. مهم نیست که کشیدن انتهای کوچک کراوات و باز کردن گره چقدر راحت است. فراموش نکنید که با این کار طول کراوات را کاهش می دهید. همیشه هنگام باز کردن گره، عکس عملیاتی را که برای گره زدن انجام داده اید، انجام دهید، چرا که باعث باز کردن الیاف پارچه و آستری شده تا خوردگی های کوچک را کاهش می دهد. پس هرگز کراوات را از انتهای باریک نکشید و یا از سر خود در نیاورید.

کروات های ابریشمی را بهتر است آویزان کنید. کراوات های کشباف یا قلاب دوزی شده را نباید آویزان کرد، بلکه باید آنها را لوله کرد یا در کشوی صاف پهن کرد. هنگام مسافرت از یکی از شیوه ها استفاده کنید تا کراوات در وضعیت مناسبی بماند. هنگام بسته بندی کراوات را به آرامی به چهار قسمت تا کنید و آن را داخل جیب کت بگذارید و یا آن را لوله کنید و در یک جعبه کوچک بگذارید و جعبه را در گوشه چمدان قرار دهید. هنگام ورود به مقصد کراوات ها را در روی درب حمام آویزان کنید تا بخار حمام پارچه را تازه کند.

نحوه نگهداری از کراوات

جا کرواتی هایی که یک کراوات را نگه می دارند و در بسیاری از فروشگاه‌ها یافت می شوند. برای آویختن کراوات به کت و شلوار مورد نظر مناسبند و قیمت بسیار مناسبی هم دارند. کراوات را در حالت گره زده کنار نگذارید چون چروک های پارچه دایمی می‌شوند. با این حال به یاد داشته باشید که کروات هایی را که آویزان کرده اید گاهی جابجا کنید تا چروک‌های نا خواسته ای روی آنها شکل نگیرد.

نحوه از بین بردن چروک کراوات

لوله کردن کراوات از طرف نازک و کنار گذاشتن آن به مدت یک یا دو روز اکثر چروک ها را از بین خواهد برد.

نحوه شکل دهی کراوات و  دادن حالت به کراوات

چون کراوات های مورد علاقه خیلی زیاد مورد استفاده قرار می گیرند، توصیه میشود که یک بخار زن دستی کوچک بخرید و چروک‌هایی را که معمولا دور محل گره کراوات شکل میگیرند بخار بدهید.

نحوه شستن کراوات و تمیز کردن آن

اولین نکات شستن کراوات این است که اغلب شوینده‌ها کراوات را نمیتوانند تمیز کنند. متخصصان بر این باورند که نباید کراوات را برای خشک شویی به بیرون فرستاد. در حالی که ممکن است خشکشویی‌ها لکه را بتوانند از بین ببرند. اما هنگام اتو کردن کراوات، آستری را فشرده و برق ابریشم را کدر می‌کنند. پرس کردن کراوات در کل توصیه نمی‌شود چراکه ظاهر کلی از بین رفته و گردی هر لبه تبدیل به خط اتو می‌شود.

نحوه شستن کراوات و لکه بری از آن

لکه آب: بگذارید لکه خشک شود، سپس انتهای کوچک کراوات را روی لکه بمالید و یا اینکه خیلی آرام با نوک ناخن روی لکه بکشید.
لکه‌های ساده: یک دستمال سفره تمیز را در کمی آب معدنی گاز دار فرو کنید و سپس سعس کنید تا جایی که می‌توانید لکه را از بین ببرید.

لکه‌های جدی تر: بخار اتو را بدون تماس اتو با پارچه به لکه بزنید و یا کراوات را روی یک کتری در حال جوشیدن نگه دارید. سپس از یک لکه بر خشک یا پودر شده استفاده کنید.
لکه‌های خیلی شدید: اغلب با لکه برهایی مثل تتراکلرید کربن از بین می روند. برای البسه چرب، کمی پودر تالکوم روی لکه بپاشید و بگذارید نا حد امکان جذب شود. پس از چند ساعت بقایای لکه را با یک پارچه تمیز و نرم پاک کنید.

نحوه کلیدی مربوط به هر پارچه در کراوات

مجاورت در برابر نور خورشید، منجر به زرد شدن ابریشم می‌شود . به یاد داشته باشید که منسوجات ابریشمی بر اثر عرق بدن از بین می روند. حتما با درجه پایین و بدون بخار اتو کنید و همیشه برای رعایت نکات شستن کراوات پشت آن را اتو بزنید. مطمئن شوید که کراوات ها را در محل خشکی قرار داده اید چراکه ابریشم پلی استر به ویژه در برابر رطوبت حساس است و کپک می تواند کراوات ابریشم پلی استر را به طور جبران نا پذیری خراب کند.

همچنین خطر حملات حشراتی همچون یک حشره نقره‌ای که شبیه به بید پارچه است اما بال ندارد وجود دارد. یک حشره کش مناسب در کمد قرار دهید. می توانید کراوات های ابریشم پلی استر را با دمای کمی بالاتر از ابریشم اتو کنید، اما بدون بخار. فراموش نکنید که دمای خیلی بالا الیاف پلی استر را ذوب می کند البته همیشه کراوات را از پشت اتو کنید. کراوات پشمی تنها کراواتی است که می تواند در صورت نیاز خشک شویی شود، شستشوی دستی توصیه نمی شود چون پشم بر اثر شستشو کوتاه می شود. اتو کردن در دمای توصیه شده برای پشم صورت گیرد. می توانید از بخار استفاده کنید.

منبع: خشکشویی پاکلین

پاسخی بگذارید